Valóban az e-könyveké a jövő?
Az utóbbi évtizedekben az olvasási szokások radikális változáson mentek keresztül. A nyomtatott könyvek uralta világban egyre komolyabb szerepet töltenek be az e-könyvek, amelyek kedvezőbb árú olvasnivalót, könnyű hozzáférhetőséget és egyszerű hordozhatóságot biztosítanak az olvasóknak. De mi a titka ennek az új megoldásnak, és vajon igaz az, hogy az e-könyveké a jövő? Ezt vizsgáljuk az alábbiakban.
Az e-könyvek előnyei
Nem véletlen, hogy az elektronikus könyvek egyre népszerűbbek, hiszen számos előnyös tulajdonságuk sorolható fel, melyek közül az alábbiakban csak a legfontosabbakra koncentrálunk.
Könnyű elérhetőség
Ha otthon kiürültek a könyvespolcok, és új köteteket szeretnénk vásárolni, két lehetőségünk van: személyesen keressük fel a könyvesboltokat, esetleg egy online felületen adjuk le a rendelésünket. Az első természetesen hosszabb időt vesz igénybe, az utóbbi megoldás hátránya pedig az, hogy napokat kell várnunk szerzeményünk megérkezésére. Ezzel szemben az e-könyveket néhány kattintással letölthetjük, és már olvashatunk is, ami különösen jól jön akkor, ha már tűkön ülve vártuk kedvenc sorozatunk folytatásának megjelenését.
Hordozhatóság
Az e-könyvek olvasásához csak egy e-book olvasóra van szükségünk, ami alig foglal el nagyobb helyet, mint a telefonunk: ezt a kis eszközt egyszerűen magunkkal vihetjük bárhova, így akár a buszon, a vonaton vagy az orvosi rendelőben is olvashatunk néhány oldalt. Ennél is sokkal fontosabb azonban az, hogy a könyvolvasónkon egyszerre akár több ezer könyvet is tárolhatunk, így nem kell többé a könyvespolcok előtt álldogálva azon gondolkodnunk, hogy mit vigyünk magunkkal a nyaralásra.
Kedvező árak
A papír alapú könyvek előállítása költséges folyamat, gyűjtésük tehát kétségtelenül elég drága hobbi. Az e-könyvek jóval kedvezőbb áron kaphatók, ráadásul rengeteg kötethez ingyen is hozzájuthatunk – különösen igaz ez a klasszikus irodalom remekeire. Egy e-könyv olvasó tehát az olvasók szélesebb körének teszi lehetővé a könyvekhez való hozzáférést, ami rendkívül fontos szempont.
Mi a helyzet a hagyományos könyvekkel?
Aki szeret olvasni az jól tudja, milyen kellemes érzés kézbe venni egy új kötetet: már a papír illata, a könyv tapintása is fontos része az olvasási élménynek, ezt az érzést pedig a képernyő soha nem tudja visszaadni. Az e-könyveket nem gyűjthetjük, nem tehetjük fel a polcra és nem gyönyörködhetünk benne, így az olvasás egy fontos része elveszik általuk.
A papír alapú könyv soha nem merül le, margói tökéletes helyet kínálnak a jegyzetelésre, a fontos gondolatok rögzítésére, egy szép kötet pedig ajándéknak is tökéletes, az előnyök száma tehát itt is igen magas.
Mit hoz majd a jövő?
Az egyértelműnek tűnik, hogy az e-könyvek népszerűsége folyamatosan nő, különösen a fiatalabb generációk körében. Ma már online tartjuk a kapcsolatot ismerőseinkkel, itt tanulunk, dolgozunk és szórakozunk, érthető tehát, hogy az olvasás is egy elektronikai eszközön történik. Az e-bookok térnyerése tehát megkérdőjelezhetetlen, azt azonban nem jelenthetjük ki, hogy a nyomtatott könyvek lassan eltűnnének a piacról.
Az emberek többsége ugyanis szeret könyvesboltba járni és annak sora között nézelődni; sokan szívesen veszik kézbe kedvenc köteteiket újra és újra, vagy nézegetik boldogan a könyvespolcokon elrendezett gyűjteményt. A döntés tehát elsősorban az egyéni preferenciákon múlik, és egyelőre úgy tűnik, hogy egyik fél sem áll nyerésre.
Megfér egymás mellett a két opció
Örök vita, hogy melyik a jobb megoldás: az elektronikus vagy a hagyományos könyv. Mindkét lehetőség mellett számos érv sorakoztatható fel, így jelenleg úgy tűnik, hogy egyik sem képes maradéktalanul kiszorítani a másikat. Az e-könyvek jövője biztosítottnak tűnik, ez azonban nem jelenti azt, hogy a hagyományos kötetek idővel eltűnnek, így szerencsére semmi akadálya nincs annak, hogy a két megoldás békében megférjen egymás mellett.